Tek Mesajı Görüntüle
Old 10-09-24, 12:09 #1
Nyks
Kimseyle yarışmak ilgimi çekmiyor. Umarım hepiniz kazanırsınız...
Nyks Kullanıcısının Avatarı

Üye No: 3
REP Puanı : 10
@Nyks
Elif Dedim Be Dedim Türküsünün Hikayesi

Elif ve Delikanlı: Bir Türküye Dönüşen Aşk ve Ayrılık Hikayesi

Türküler, Anadolu’nun kalbindeki en derin duyguları, yaşanmış acıları ve unutulmaz aşkları dile getirir. Bu türkülerden biri de Elif ile aşık olduğu delikanlının hikayesini anlatır. Bu öykü, aşkın, umudun ve ayrılığın bir türküsüdür.

Elif ve Aşık Delikanlı

Köyün güzeli Elif ile genç bir delikanlı birbirlerine aşık olurlar. İkisi de evlenmek ister; ancak Elif’in ailesi bu ilişkiye sıcak bakmaz. Delikanlıyı ve ailesini beğenmezler. Aralarındaki bu ilişkiyi bitirmek için fırsat kollarlar. Nihayet, delikanlının hastalanmasıyla aradıkları bahane ayağına kadar gelir. Delikanlı, o dönemde ölümcül olan verem hastalığına yakalanır.

Elif’in anne ve babası, bu durumu bir fırsat olarak görür ve genç çifte bir şart sunarlar: "Delikanlı bu hastalıktan kurtulmak için hastaneye yatacak, iyileşirse evlenmenize izin vereceğiz." Ancak o dönemde veremden kurtulmak neredeyse imkansızdır. Delikanlı bu durumun farkında olsa da, sevdiği Elif’in ısrarı üzerine hastaneye yatar.

Umut ve Umutsuzluk Arasında

Delikanlı, Elif’in desteğiyle hastaneye yatar. Ancak günler geçtikçe durumu daha da kötüye gider. Elif, köyde delikanlıdan gelecek iyi haberleri beklerken, delikanlı ise hastane odasında umutsuzca Elif’i düşünür. Bir gün, Elif’e bir mektup yazar ve mektubunda sadece şu cümleyi yazar: "Bir kere yüzünü görsem, bir kere sesini duysam, işte bu bana en büyük şifadır."

Mektup Elif’e ulaşır ama Elif’in ailesi ona delikanlıyı görmeye gitmesine izin vermez. Elif, sevgilisinin yanına gitmek için çırpınır, ama köyün dışına çıkmasına bile izin verilmez. Delikanlı, Elif’in geleceğini umarak günlerini geçirir. Ama Elif gelmez, haftalar geçer, Elif gelmez.

Nyks şu anda çevrimiçi